گروه تخصصی صالحی | راه اندازی فروشگاه اینترنی

چگونه برای فروشگاه اینترنتی دامنه آی آر ثبت کنم؟

چگونه برای فروشگاه اینترنتی دامنه آی آر ثبت کنم؟

توسط: محمد صالحی

تاریخ ثبت: پنجشنبه 23 آبان 1398

تاریخ آپدیت: چهارشنبه 18 دی 1398

بازدید: 163

قسمت اول 

آموزش ساخت شناسه ایرنیک برای ثبت دامنه .ir در nic.ir (ایرنیک)

ابتدا به آدرس nic.ir مراجعه کنید. سپس از منوی بالای سایت نشانگر ماوس را روی مشخصه‌های شناسه برده و روی دکمه ساختن شناسه کاربری کلیک کنید. در این صورت صفحه‌ای مشابه تصویر زیر به شما نمایش داده خواهد شد.

 

 

بسته به نوع دامنه‌ای که قصد خرید آن را دارید، روی دکمه تکمیل فرم و دریافت شناسه کلیک کنید. در اینجا چون ما قصد خرید دامنه عادی آی‌آر برای استفاده شخصی را داریم روی گزینه اول یعنی شخص حقیقی کلیک می‌کنیم. در این صورت صفحه ثبت نام به صورت زیر نمایش داده می‌شود.

کلیه مشخصات خود را به شکل درخواست شده وارد کنید. دقت کنید که در هر فیلد یک نمونه متن قرار داده شده است که باید عینا مشابه همان گزینه فیلد را با زبان خواسته شده(انگلیسی یا فارسی) وارد کنید. فیلدهایی که نیاز به توضیحات دارند شامل موارد زیر هستند.

  • پرسش محرمانه: این قابلیت برای زمانی تعبیه شده تا اگر زمانی رمز عبور خود را برای ورود به سایت ایرنیک فراموش کردید به کمک آن قادر به بازیابی رمز باشید. در این فیلد باید یک سوال وارد کنید.

سوال پیش فرض که برای نمونه در اینجا ذکر شده What was the name of your first school است که با انتخاب این گزینه باید نام اولین مدرسه‌ای که در آن درس خواندید را وارد کنید. هر سوالی که انتخاب کردید، متناسب با آن باید پاسخ سوال را در فیلد بعدی، یعنی پاسخ محرمانه وارد کنید.

بنابراین هنگام بازیابی رمز این سوال از شما پرسیده می‌شود که باید پاسخ تعیین شده را وارد کنید. (لطفا با دقت پاسخ محرمانه را انتخاب نمایید لذا برای تغییر DNS به آن نیاز خواهید داشت)

 

  • رابط‌های مجازی: این بخش برای کنترل دامنه است. کارهایی مثل تغییر نیم‌سرور دامنه و صاحب امتیاز بودن دامنه توسط این بخش تعیین می‌شود. در صورتی که می‌خواهید تغییر نیم سرور دامنه از طریق وب‌سایت ایران سرور فراهم باشد لازم است که این گزینه را روی آزاد برای نمایندگان فروش قرار دهید.

 

 

 

 

 

روی دکمه بازنگری کلیک کنید تا به مرحله بعد هدایت شده و صحت اطلاعات وارد شده را بررسی کنید.

 

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، پس از اینکه بررسی کردید کلیه اطلاعات وارد شده به درستی درج شده است، نام کامل سازنده شناسه و کد کپچا تصویری را وارد کرده و در نهایت روی دکمه موافقم دریافت شناسه کلیک کنید. کلیک روی این گزینه به معنی قبول تمامی شرایط و قوانین ایرنیک می‌باشد. چند لحظه که منتظر بمانید شناسه ساخته شده و با صفحه‌ای مشابه تصویر زیر روبه‌رو خواهید شد.

 

همانطور که در اینجا می‌بینید شناسه ساخته شده و قادر هستید با استفاده از شناسه ساخته شده دامنه خود را خریداری کنید. اطلاعات ورود به شناسه ایرنیک برای شما ایمیل شده است. بنابراین وارد ایمیل خود شده و به کمک نام کاربری و رمز عبور ارسال شده از سوی ایرنیک وارد سایت شوید.

 

 

بنابراین وارد سایت ایرنیک شده و این بار از بخش مشخصه‌های شناسه، روی گزینه ورود کلیک کنید تا صفحه‌ای مشابه تصویر زیر نمایش داده شده و به کمک اطلاعات ارسالی در ایمیل وارد حساب کاربری خود شوید.

 

 

 

 

از آنجایی که رمز شناسه ایرنیک به صورت خودکار ساخته می‌شود، بعد از وارد شدن از شما خواسته می‌شود که رمز خود را تغییر دهید. تا زمانی که این کار را انجام ندهید امکان استفاده از سایت ایرنیک را نخواهید داشت. بنابراین در صفحه‌ای که مشابه تصویر زیر آن را مشاهده می‌کنید، رمز عبور دلخواه را وارد کنید. سپس سوال امنیتی که هنگام ساخت شناسه ایرنیک تعیین کردید به شما نمایش داده می‌شود که باید پاسخ صحیح را برای آن وارد کنید

 

 

 

بعد از وارد کردن اطلاعات فوق روی دکمه نشاندن گذرواژه کلیک کنید تا رمز تغییر یابد. دقت کنید که برای اطمینان از تغییر رمز حتما باید صفحه زیر برای موفقیت آمیز بودن تغییر رمز به شما نمایش داده شود.

 

 

 

حال با استفاده از نام کاربری(شناسه ایرنیک) و رمز عبور جدید وارد سایت ایرنیک شوید و از امکانات آن برای مشاهده دامنه و مدیریت دامنه‌های خود استفاده کنید.

 


 

قسمت دوم

خرید دامنه IR. با قیمت ارزانتر از ایرنیک

شما به 2 روش میتوانید دامنه آی آر خریداری کنید

1- از سایت ایرنیک

  • قیمت ثبت دامنه آی آر 1 ساله و 5 ساله در ایرنیک بالاتر از نمایندگی هاست

2- از سایت نمایندگی های ایرنیک

  • قیمت ثبت دامنه آی آر در برخی از نمایندگی های ایرنیک بسیار پایینه

 

1- از سایت ایرنیک

پس از ایجاد یک شناسه ی نیک ، بسته به نوع مالک شناسه و نوع دامنه ی مورد نیاز ، این شناسه حقیقی یا حقوقی می باشد، می توانید نسبت به ثبت دامنه در ایرنیک اقدام نمایید.

وارد سایت نیک به نشانی nic.ir شوید.

از منوی “مشخصه های شناسه” و قسمت “ورود”، وارد حساب کاربری خود شوید. در این مرحله باید شناسه و گذرواژه و کد امنیتی را وارد کنید.

 

 

 

برای ایجاد دامنه مورد نظر از منوی “دامنه” برروی ” ثبت دامنه” کلیک نمایید.

 

 

 

در صفحه ای که باز می شود از قسمت “نام دامنه” ابتدا با باز کردن لیست پیشفرض موجود پسوند دامنه خود را وارد کنید. سپس در فیلد بعدی نام دامنه خود را بدون www و پسوند وارد کنید. سپس روی “بررسی موجود بودن دامنه” کلیک کنید.

 

 

اگر دامنه شما قابل ثبت باشد در مرحله بعد باید مدت زمان ثبت و رابط های دامنه را مشخص کنید. می توانید مدت زمان را 12 ماهه یا 60 ماهه ثبت کنید و در قسمت رابط هم می توان نوع آن را مشخص کرد که تنها خودتان دسترسی داشته باشید و یا اینکه چند نفر دیگر نیز تعریف کنید که آنها هم دسترسی داشته باشند. سپس روی دکمه “بازنگری” کلیک کنید.

 


 

 

 

در این مرحله قوانین را مطالعه کرده و تیک مربوط به این قسمت را بزنید و سپس کد امنیتی را وارد کرده و برروی دکمه “اقدام به ثبت” بزنید.

 

 

 

سپس صورت حساب برای شما صادر می شود و با توجه به این که چه نوع واحد پولی مد نظر شما است برروی “بعدی” کلیک نمایید.

 

 

 

در این مرحله باید به صورت آنلاین یا از طریق موجودی حساب کاربری صورت حساب خود را پرداخت نمایید.

 

 

 

بعد پرداخت صورت حساب دامنه رزرو است و در لیست دامنه ها نمایش داده می شود و تا زمانی که دامنه توسط کارشناسان ایرنیک تایید شود در قسمت انتظار باقی می ماند.

 

 

پس از تایید دامنه به طور کامل به نام شما خواهد بود و کسی نمی تواند دامنه مربوط به شما را انتخاب نماید.

 

2- از سایت نمایندگی های ایرنیک

وارد این ادرس nic.ir/List_of_Resellers زیر شوید

 

هر کدام از نماینده ها قیمت های متفاوتی دارند

 

یکی از نمایندگان ایرنیک را انتخاب کنید

و وارد سایت ان نمایندگی شوید

 

در مرحله اول در سایت نماینده ایرنیک ثبت نام کنید

در مرحله دوم روی گزینه ثبت دامنه کلیک کنید مانند تصویر زیر

 

 

 

 

در کادر وسط صفحه نام دامنه مورد نظر خود را وارد کرده و از منوی کشویی مقابل آن IR را انتخاب و دکمه کنترل وضعیت دامنه را کلیک کنید.

 

 

 

 

در صورتی که این دامنه پیش از این  توسط شخص دیگری ثبت نشده باشد و یا براساس قوانین ثبت دامنه‌های IR امکان ثبت آن وجود داشته باشد، می توانید مانند تصویر فوق با انتخاب آن و فشردن کلید "افزودن به سبد خرید" به مرحله‌ی بعدی سفارش وارد شوید.

 

 

 

در این قسمت تنظیمات DNS خود را انجام داده و سپس بر روی دکمه مرحله بعد کلیک کنید.

 

 

در این مرحله شما لیست کامل سفارشات جاری خود را مشاهده مینمایید، در صورتی که این لیست مطابق با درخواست شما میباشد کافیست بدون هیچ تغییری بر روی کلید "مرحله بعدی خرید" کلیک نمایید.

 

 

در این مرحله وضعیت مالکیت دامنه‌ی IR مشخص میشود. در صورتی که شما پیش از این دارای شناسه‌ی ثبت دامنه IR در سایت  nic.ir میباشید و قصد دارید این دامنه را در آن شناسه ثبت نمایید کافیست در کادر "ایمیل یا هندل شما در ایرنیک" آنرا وارد کنید

 

 

مایل به ارسال پیام / نظر / سوال / پیشنهاد هستید؟ در صورت تمایل کلیک کنید!


نظر یا سوال خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید

در کمترین زمان پاسخ میدهیم

اگر نیاز به تماس ما دارید ، شماره تلفن یا موبایل خود را در این قسمت وارد کنید

همین الان عضو تلگرام گروه تخصصی صالحی شوید! mohamadsalehi_com@

تا در کمترین زمان به جدیدترین آموزشها و محصولات ما دسترسی داشته باشید.

کانال تلگرام: mohamadsalehi_com

ایمیل فروش: msalehinet@gmail.com

تلفن: 09138750824